Dziennikarstwo sportowe
Na rok szkolny 2021/2022 mamy dla Was nową propozycję. Pierwsza klasa ze specjalizacją dziennikarstwo sportowe, skierowana do wszystkich, którzy czynnie uprawiają sport, a chcieliby rozszerzyć swoją wiedzę i umiejętności w sferze dziennikarstwa.
Klasa dziennikarska tworzona jest przy współpracy z dziennikarzami pracującymi we wszystkich rodzajach mediów – radio, telewizja, prasa, internet.
Uczniom proponujemy zajęcia teoretyczne i praktyczne, prowadzone przez osoby na co dzień związane z dziennikarstwem. Liczba dodatkowych zajęć – 4-5 godzin tygodniowo.
W ramach zajęć praktycznych poza warsztatami w radio, telewizji lub prasie przewidujemy wyjazdy na mecze i naukę sporządzania profesjonalnych relacji dziennikarskich. Ponadto grupa dziennikarska będzie zespołem redakcyjnym szkolnej gazetki sportowej.
Najlepsi Uczniowie, w ostatniej klasie oraz po zakończeniu szkoły będą zapraszani do odbycia stażu w rozgłośniach radiowych, w telewizji lub prasie.
Zajęcia z dziennikarstwa sportowego są dodatkowymi zajęciami poza treningami sportowymi. Tylko uczniowie klas mistrzostwa sportowego, uprawiający sport mogą być przyjęci do grupy dziennikarskiej.
Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc w grupie dziennikarstwo sportowe (15 miejsc) przewidujemy egzamin do tej grupy, którego zasady zostaną opublikowane do końca marca 2021 roku.
Zakładamy przeprowadzenie egzaminu w formie stacjonarnej, jeżeli jednak obostrzenia sanitarne nie zostaną zmienione, istnieje możliwość przeprowadzenia egzaminu w formie online.
Zapraszamy do kontaktu i zapisów do klasy aktorskiej przez telefon 570-753-808 lub maila: sekretariat@msms.eu
Wypełnienie karty zgłoszenia do klasy dziennikarskiej jest jednoczesnym zgłoszeniem się na egzamin.
Wykaz kadry pedagogicznej wraz z programem zajęć dziennikarskich dla klasy pierwszej liceum ogólnokształcącego zostanie opublikowany do końca marca 2021 roku.
Koszt: 150 zł/mc
Przedmioty:
- Rola mediów w życiu społecznym
- Prawo prasowe
- Historia Igrzysk Olimpijskich
- Praca przed kamerą – stand up, relacja live, off
- Praca z mikrofonem radiowym
- Montowanie materiałów radiowych i telewizyjnych
- Wykonywanie zdjęć podczas wydarzeń sportowych
- Dziennikarstwo sportowe wczoraj i dziś
- Rola Internetu w relacjonowaniu wydarzeń sportowych
- Historia dziennikarstwa sportowego i ewolucja zawodu
- Historia prasy sportowej w Polsce
- Organizacja imprez sportowych
- Relacje sportowe – w telewizji, radiu, gazecie i Internecie, zarówno w teorii jak i praktyce
- Historia sportu z rozbiciem na poszczególne dyscypliny
- Wykorzystanie nowych mediów
- Wiedza o mediach
Wykładowcy
Błażej Torański – dziennikarz, publicysta, pisarz. Redaktor z praktyką w opiniotwórczych gazetach, tygodnikach społecznych, miesięcznikach, w telewizji, radio i portalach społecznościowych. Autor licznych reportaży, tekstów publicystycznych i wywiadów. Wykładowca gatunków dziennikarskich na wyższych uczelniach.
Artur Wolski – dr nauk społecznych, dziennikarz z 25 letnim doświadczeniem, pracował w mediach lokalnych i ogólnopolskich, realizował materiały reporterskie (w tym sportowe) dla TVP, TVN, Polsat, Radio Eska, Program III Polskiego Radia, Radio Strefa FM, Dziennik Łódzki, Sportowe Fakty. Pełnił funkcję redaktora naczelnego jednej z lokalnych gazet i zastępcy redaktora naczelnego regionalnej rozgłośni. Relacjonował wydarzenia sportowe rangi europejskiej i światowej. Współautor książek sportowych. Organizator wielu imprez sportowych np. Mistrzostwa Polski w badmintonie wodnym.
Michał Ostafijczuk – ze sportem związany całe życie, z dziennikarstwem sportowym od 26 lat. Zaczynał jako 15-latek w prowincjonalnej rozgłośni radiowej, w latach 1999-2013 korespondent Przeglądu Sportowego. Relacjonował krajowe i zagraniczne imprezy sportowe. W latach 1999-2006 korespondent katowickiego Sportu, od 2006 roku korespondent TVP 3, redaktor naczelny Łódzkiego Futbolu, od 2011 roku korespondent Sportowych Faktów i Wirtualnej Polski, od 2014 rokurzecznik prasowy Piotrkowianina. Autor książek o tematyce sportowej. Jest czynnym sportowcem – tenis stołowy, tenis, piłka nożna, bowling.
Marek Ich – wieloletni współpracownik największych stacji telewizyjnych w Polsce. Od 1998 roku współpracuje z TVP3 Łódź, ale jego materiały można było również oglądać na antenach Polsatu, TVN czy TV Puls. Z zamiłowania sportowiec-amator, a swoją sportową pasję realizuje również poprzez pracę gdyż jego specjalnością są relacje i materiały sportowe. Niezwykle lubiany i szanowany w środowisku. Był jedynym operatorem któremu trener Orest Lenczyk pozwolił wejść do szatni w wicemistrzowskim dla GKS Bełchatów sezonie 2006/2007. Pracował właściwie na każdym możliwym sprzęcie rejestrującym – zaczynając od kamer VHS aż do dzisiejszych technicznych nowinek – 4K.