Blog

Jak efektywnie uczyć się z domu

Zdalna nauka to nie lada wyzwanie 😉 Ileż pokus dookoła… Telefon, Internet, telewizor, Netflix, konsola… zawsze znajdzie się jakaś wymówka. Jednak nie ma zmiłuj – trzeba wziąć się do pracy! Wiele razy, wiele osób Wam powtarzało – zawieszone lekcje w szkole to nie ferie. Uczymy się więc według planu, mailowo, poprzez wideorozmowy, na messengerze, skypie. Jak się tylko da. No właśnie. Jak się skupić w takiej sytuacji? Jak pracować, by uczyć się efektywnie? Kilka wskazówek:

1. Grunt to dobry plan

Co to znaczy? Wstawiaj zawsze o tej samej porze, ucz się w tych samych godzinach, rób systematyczne przerwy na jedzenie. Dzięki temu łatwiej będzie Ci się skupić i zmobilizować do pracy.

2. Zadbaj o otoczenie

Stwórz idealne miejsce do pracy. Zrób porządek na biurku i wokół siebie. Pamiętaj też o dobrym oświetleniu. Usuń rozpraszacze – zabawki, pady od playki, kosmetyki, wyloguj się z Instagrama, Facebooka, TikToka – odsuń od siebie to, co może obniżyć poziom koncentracji. Wywietrz pokój – przewietrz głowę 🙂

3. Wykorzystuj zmysły

Nie ograniczaj się wyłącznie do patrzenia i czytania. Notuj, rysuj, śpiewaj, układaj rymowanki – łatwiej zapamiętasz.

4. Rób ciekawe notatki

  • zapisuj najistotniejsze informacje
  • rób to czytelnie
  • używaj kolorów, podkreśleń, strzałek, znaków graficznych i własnych skrótów
  • twórz mapę myśli, która ułatwi Ci zapamiętywanie. Nie wiesz jak ją zrobić? Tutaj znajdziesz mały poradnik: https://jaksieuczyc.pl/jak-tworzyc-mapy-mysli/

5. Pamiętaj o przerwach

Rób sobie przerwy, np. takie, jakie masz w szkole. W tym czasie wstań od biurka, porozciągaj się, poskacz chwilę. Nie zapomnij o wodzie. Będąc odwodnionym stracisz szybko zapał do nauki, poczujesz się szybko zmęczony, rozboli Cię głowa!

6. Rozpieszczaj się trochę

Czekolada wpływa zbawiennie na mózg człowieka, a zwłaszcza na jego umiejętności matematyczne 😉