Blog

O czym marzysz?

Marzenia są jak ptaki. Zawsze wśród nas, ale wysoko, wysoko – czasem prawie niemożliwe do spełnienia. Czasami są bardzo piękne i jasno określone… A czasem… nie potrafimy odpowiedzieć sobie na pytanie:  O czym marzę?

Każdego dnia wiele osób mówi Ci, co masz robić. Rodzice, przyjaciele, nauczyciele – wszyscy udzielają porad. Oczywiście korzystaj z nich i bierz je pod uwagę, ale warto również byś pomyślał – czego Ty  chcesz.

Zadaj sobie to pytanie: „Czego naprawdę chcę?”

Pomyśl o tym. Chcesz być wysłuchany? Rozumiany, akceptowany, wspierany? Chcesz być doskonałym uczniem, sportowcem, artystą, tancerzem? Nauczyć się rysować, jeździć na snowboardzie, robić szpagat?

Odpowiedzi od razu pojawiają się w Twojej głowie? A może masz z tym trudności? Nie martw się – to tylko pretekst do tego, byś mógł siebie dobrze zrozumieć. Co możesz zrobić?

Na początek odpowiedz na kilka innych pytań. Dzięki temu uświadomisz sobie, w co wierzysz i co uważasz za ważne. Odpowiadaj na pytania szczerze, staraj się nie naginać rzeczywistości – pierwsze skojarzenie jest najlepsze. Odpowiedzi zachowaj w tajemnicy lub pokaż znajomym – jak wolisz.

– Co lubię robić? Dlaczego lubię to robić?

– Czego nie lubię robić? Dlaczego tego nie lubię?

– Co daje mi poczucie celu w życiu?

– Co nadaje sens mojemu życiu?

– O czym lubię czytać lub oglądać filmy?

– Do czego mam talent?

– W czym jestem dobry?

– Co mogę zrobić, by było jeszcze lepiej – dla mnie?


Spróbuj. Masz jakieś wnioski? Zapisz je i dąż do ich realizacji, by być szczęśliwym.  
Jak chcesz, możesz się nimi z nami podzielić 🙂 #strongertogether

Tekst: Irena Samoliuk – psycholog szkolny.

Redakcja: Izabella Rześniowiecka-Walter – pedagog szkolny.